Pravidelná údržba kočárků

Jak se starat o kočárek.

Několik rad, aby vám kočárek sloužil co nejdéle.

1) Čistit a promazávat kolečka
Nezapomínejte pravidelně promazávat kolečka. Usazování nečistot se zvyšuje jízdou kočárkem v nerovném terénu, po prašných cestách, za vlhka, sněhu a na površích s posypem.
Kolečka kočárku vyjměte a důkladně očistěte. Nikdy nepoužívejte hrubé čistící prostředky.

Vhodná maziva na kolečka:
- WD40
- silikonové mazivo
- olej na jízdní kola

2) Starat se o textilie
Povrch dětského kočárku čistěte neagresivními chemickými prostředky a nepoužívejte příliš hrubé materiály.
Ideální je třeba jemný hadřík, houbička bez drsného povrchu
nebo vlhčené ubrousky.
Některé části lze prát. Při praní používejte běžný prací prostředek bez bělidla a prát na 30 °C. neždímat v pračce a nepoužívat sušičku.

3) Nezapomínat na přírodní vlivy
Po zimě důkladně očistěte konstrukci kočárku od vlhka. Při veškeré manipulaci s kočárkem dávejte pozor na to, aby se jeho části nepoškrábaly například o auto, zeď nebo zem.
V zimě a ve vlhku je k poškození nejnáchylnější kovová konstrukce kočárku a osy koleček. Kočárek nenechávajte dlouho stát ve vlhkém prostředí a po zimě proveďte důkladnější údržbu.

4) Použití kočárku v terénu
V terénu vždy zaaretujte kolečka (směrem pod kočárek). V terénu a při rychlé chůzi nezapomínejte vždy zaaretovat kolečka u kočárku a nezatěžovat zadní nápravu (např. taškou).
Když nejsou kolečka zamčená, skáče kočárek ze strany na stranu, ujíždí do boku, stáčí se a vystavujete se tak nežádoucímu kmitání koleček.
S nežádoucím kmitáním se může stát kočárek hůře ovladatelný, hrozí nehoda a poškození otočného mechanismu (ložisek) koleček nebo celého kočárku.

5) Péče o brzdu
Brzdu kočárku promazávejte cca 1x za měsíc a v zimě i častěji, aby nedocházelo k oreznutí a poškození.
Při zabrždění s kočárkem zbytečně nejezděte ani nezkoušejte pohyby vpřed a vzad, zda je zabržděný. Předejde se tak poničení brzdového ozubení.
Korozi brzdného mechanismu se zabrání jeho pravidelným čištěním do sucha,
od nečistot a pravidelným mazáním.

Kočárek vyžaduje pravidelnou údržbu stejně jako jízdní kolo nebo osobní vůz. Tuto údržbu prosím nepodceňujte, jinak riskujete neuznání závady v případě reklamace. Pokud přeci jen dojde k poškození určité části kočárku, svěřte kočárek do rukou odborníků.